• PAMIĘTAMY, PANIE DYREKTORZE…
          • PAMIĘTAMY, PANIE DYREKTORZE…

          • 10 lutego 2020 r. uczciliśmy pierwszą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Szymańskiego  - wieloletniego Dyrektora naszej szkoły. Cała społeczność szkolna wzięła udział we mszy świętej odprawionej w tej intencji w Kościele Parafialnym w Świedziebni, a także złożyła kwiaty i znicze na cmentarzu.

            Pan Dyrektor zawsze pozostanie w naszej pamięci…

          • Zabawa choinkowa

          •        Do naszej szkolnej tradycji należy organizacja Zabawy Choinkowej. W tym roku odbyła się ona 25 stycznia. Samorząd Uczniowski zadbał o odpowiedni wystrój sali, przygotował i poprowadził konkursy dla uczniów. Pani Dyrektor razem ze świętym Mikołajem, który tego dnia odwiedził Janowo, rozdała wszystkim dzieciom paczki świąteczne. Podczas imprezy mona było skosztować różnorodnych smakołyków przygotowanych przez Mamy z Rady Rodziców. Zabawa była wspaniała. Uczniowie, rodzice i nauczyciele spędzili wspólnie bardzo miły wieczór…

        • Święto Babci i Dziadka
          • Święto Babci i Dziadka

          •          23 stycznia uczniowie klas I - III gościli na wspólnej uroczystości szkolnej swoje babcie i swoich dziadków. Z tej okazji zaprezentowali montaż słowno - muzyczno - taneczny. Były wiersze, scenki humorystyczne, wesołe piosenki oraz taniec. Nie obyło się także bez życzeń, całusów i wręczenia własnoręcznie wykonanych przez dzieci upominków. Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie żegnali się ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.

            Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych dni oraz dumy ze swoich wnuków!

             

            Opracowała:

            K. Wróbel

        • Pan Grosik zawitał do drugoklasistów
          • Pan Grosik zawitał do drugoklasistów

          •        W styczniu uczniowie klasy II pod kierunkiem swojej wychowawczyni rozpoczęli realizację projektu z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa ,,Od Grosika do złotówki”. Dzieci wybrały się na planetę Grosik, gdzie poznały m. in. pojęcia: awers, rewers, nominał, bilon, mennica. Doskonaliły rozpoznawanie i przeliczanie pieniędzy. Dowiedziały się, jak one powstają oraz poznały sposoby ich zabezpieczania. Rodzice drugoklasistów włączyli się w realizację zadań, przeprowadzając rozmowy ze swoimi dziećmi na temat: ,,Jak ważne są pieniądze w życiu rodziny oraz w jaki sposób je zabezpieczamy?” W lutym ,,lądujemy” na kolejnej planecie Galaktyki Finansów.

             

            Opracowała:

            K. Wróbel

        • Teatr w szkole
          • Teatr w szkole

          •        Nasi przedszkolacy oraz uczniowie klas I - IV uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. ,,Lepiej czytać niż klikać” w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego ,,Arena” z Białegostoku. Podczas oglądania zabawnego teatrzyku dzieci miały okazję utwierdzić się w przekonaniu, że lepiej czytać książki niż grać w gry komputerowe. Książka może przenieść ich w świat magii oraz rozbudzać wyobraźnię, a komputer zabiera tylko cenny czas i może szkodzić zdrowiu. Dziewczęta i chłopcy brali czynny udział w widowisku wychodząc na scenę do aktorów oraz odpowiadając na ich pytania. Spektakl bardzo podobał się młodym odbiorcom sztuki, czego dowodem były gromkie brawa.

             

            Opracowała:

            K. Wróbel

          • Pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki

          •        W poniedziałek 20 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość Pasowania uczniów klasy I na czytelnika biblioteki. Pasowanie poprzedzone zostało krótka częścią artystyczną,  którą przygotowało Koło Miłośników Książki. Po zapoznaniu dzieci z Regulaminem biblioteki i prośbami książki uczniowie złożyli przysięgę i zostali pasowani na czytelników biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia mali czytelnicy otrzymali  książki (ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Świedziebni), barwne dyplomy i zakładki do książek.

        • Kampania społeczna CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
          • Kampania społeczna CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

          •      Jak co roku, tak i w tym, kontynuujemy rozpoczętą przed laty akcję pod nazwą "Cała Polska czyta dzieciom". Dzieciom z „0” czytali uczestnicy Koła Miłośników Książki (Gęsicka Zuzanna, Hliwa Martyna, Kolczyńska Maja, Krauza Kinga, Szczutowska Zofia).

          • OGÓLNOPOLSKA AKCJA „RODACY BOHATEROM” ROK SZKOLNY 2019/2020

          •       Członkowie Szkolnego Wolontariatu i inni chętni uczniowie naszej szkoły pod opieką pedagoga wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom”.  Pomysłodawcą oraz głównym koordynatorem działań jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, natomiast na terenie Torunia i okolic akcję koordynuje fundacja Lex Lupus. Nasza szkoła zaangażowała się w akcję już nie po raz pierwszy.

                  Na przełomie listopada i grudnia podczas zajęć i spotkań z pedagogiem uczniowie wykonali około 100 kartek świątecznych z życzeniami dla Kombatantów. Podczas pracy panowała miła i świąteczna atmosfera.

                  Kartki przekazano wolontariuszom z Lex Lupus 9 stycznia. Stamtąd trafią do rodaków, którzy walczyli za naszą Ojczyznę a w chwili obecnej mieszkają na Kresach Wschodnich.

            Opracowała

            Anna Ornowska - Bartnicka

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY 2019/2020”

          •       Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią przystąpiły w tym roku szkolnym do międzynarodowego projektu edukacyjnego: „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A we współpracy z CEBP 24.12, wydawcą miesięcznika „Bliżej Przedszkola”. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego w Kolbuszowej.

                Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi w całej Polsce i za granicą.

                To wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach, którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Nauczycielki przedszkola, rodzice i zaproszeni goście czytają przedszkolakom książki. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście Małego Pluszowego Misia.

          • Szkolne Jasełka

          •         20 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się jasełka wigilijne. Wzięła w nich udział klasa piąta oraz inni
            uczniowie: Marta Sarnowska, Patryk Chojnacki, Artur Gołkowski z klasy VI, Ania Aranowska z klasy VII,
            Weronika Przybyłowska i Patryk Bilicki z klasy VIII. Najpierw aktorom udziela się przedwigilijna gorączka oraz
            związany z nią pośpiech i spory. Ale pojawiają się też sceny biblijne np. zwiastowanie, nawiedzenie świętej
            Elżbiety przez Maryję. Jest konflikt między psem i kotem oraz niezwykły sen dziadka. Trzej królowie po znakach
            na niebie, dochodzą do wniosku, że dzieje się coś niezwykłego. Ostatecznie następuje zgoda a w rodzinnym
            klimacie wszyscy dzielą się opłatkiem. Rodzi się Bóg, jest Maryja, Józef, przychodzą pasterze. Rodzina rozmawia o babci i dziadku Pana Jezusa. W jasełkach nie brakuje piosenek i pastorałek- dziękujemy za pomoc panu Karolowi Aranowskiemu.


            Opracowała: Agnieszka Zielińska

        • Świąteczne pierniczki
          • Świąteczne pierniczki

          •        „Coraz bliżej święta…”w dniu 19.12.2019r. przedszkolaki postanowiły samodzielnie upiec pierniczki na spotkanie Wigilijne, które miało się odbyć następnego dnia. Udało się to dzięki pomocy pani Marioli Wiśniewskiej, która zagniatała ciasto i rodzicom, którzy brali udział w zajęciu otwartym. Po prezentacji dotyczącej historii powstania pierników-wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej i tam zaczęła się „pierniczkowa zabawa”. Dzieci samodzielnie wałkowały ciasto i wykrawały pierniczki o różnorodnych kształtach przy pomocy foremek. Mamy czuwały nad właściwym umieszczaniu ich na blaszkach i pieczeniem. Po wystygnięciu przedszkolaki dekorowały pierniczki lukrem i kolorowymi posypkami. Samodzielne przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało a, że wyglądały bajkowo, więc trzeba było je posmakować! Wyszły pyszne!

             

            Agata Anklewicz

          • PUBLICZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

          •        6 grudnia 2019 r. wolontariusze z klasy VIII wzięli udział w kolejnej akcji charytatywnej - przedświątecznej zbiórce żywności Caritas pod hasłem: TAK! POMAGAM. Zbiórkę zorganizowano, jak co roku, na terenie 3 placówek handlowo–usługowych znajdujących się w miejscowości gminnej – Świedziebnia (Patron Groszek, Lewiatan oraz Top Market).

            Uczniowie, podając ulotki, zachęcali klientów do zakupu dodatkowych artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia. Mieszkańcy Świedziebni, jak co roku, podeszli do zbiórki z otwartym sercem i bardzo chętnie dzielili się zakupionymi produktami, wrzucając je do specjalnych koszyków.

            Z zebranych darów w świetlicy parafialnej przygotowano 30 paczek, które zostały przekazane potrzebującym z naszych okolic – w tym roku pomoc uzyskały osoby samotne i starsze.

            Dobrze, że w tym przedświątecznym czasie myślimy o ludziach żyjących wokół nas i potrzebujących pomocy.

            Pedagog szkolny i członkowie Szkolnego Wolontariatu składają podziękowanie wszystkim, którzy wsparli tę akcję.

             

            Opracowała

            Anna Ornowska-Bartnicka

        • „Mikołajkowa niespodzianka”
          • „Mikołajkowa niespodzianka”

          •       W dniu 3- grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały do Klubu Mini Disco w Brodnicy. Był to „prezent – niespodzianka” od św. Mikołaja i Rodziców.

            Zabawa była super, ale najwięcej radości przyniosło dzieciom spotkanie z Mikołajem. Mikołaju dziękujemy!!!

          • Przedświąteczna zbiórka żywności w szkole

          • W listopadzie i grudniu uczniowie naszej szkoły, naśladując coroczną tradycję, wzięli udział w przedświątecznej zbiórce żywności. Zbiórkę zorganizowano na terenie szkoły – każdego dnia zachęcali do niej członkowie SZKOLNEGO WOLONTARIATU. Celem akcji było zebranie jak najwięcej żywności z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły przekazano na ręce opiekunów Brodnickiego Centrum Caritas, skąd w formie świątecznych paczek trafią do osób starszych i samotnych. Na uwagę zasługuje fakt, że w zbiórkę zaangażowały się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice.

            Dyrektor Szkoły, pedagog i członkowie Szkolnego Wolontariatu składają podziękowanie wszystkim, którzy nie pozostali obojętni i wyciągnęli pomocną dłoń do osób potrzebujących. Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie dla naszych działań.

            Opracowała

            Anna Ornowska-Bartnicka

          • DZIEŃ WOLONTARIUSZA W NASZEJ SZKOLE

          •     5 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Członkowie Szkolnego Wolontariatu postanowili spędzić ten dzień w sposób wyjątkowy – zapraszając seniorów. Nie zapominajmy, że to seniorzy kultywują w naszych domach stare zwyczaje, wzbogacają kulturę, niosą ciepło i zrozumienie. Niewątpliwie należy im się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia.

            Ten dzień był świetną okazją, by przypomnieć o tym, jak bardzo potrzebne społeczeństwu są osoby starsze.

            W spotkaniu uczestniczyły osoby starsze i samotne z okolicy oraz babcie i dziadkowie naszych wolontariuszy. Za organizację i przygotowanie spotkania były odpowiedzialne: Anna Ornowska-Bartnicka i Agnieszka Zielińska.

            Po krótkim powitaniu uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy integracyjnej – podejmowali działania zmierzające do przeciwstawienia się „burzy i sztormom na morzu”. Zabawa miała na celu uświadomić wszystkim, że w grupie siła i razem możemy więcej.

            W dalszej części, pedagog szkolny i jednocześnie opiekun Szkolnego Wolontariatu – p. Anna Ornowska-Bartnicka opowiedziała seniorom o działalności i funkcjonowaniu Szkolnego Wolontariatu. Następnie uczniowie przedstawili prezentację multimedialną na temat udziału naszych wolontariuszy w różnych akcjach szkolnych i pozaszkolnych, kampaniach społecznych i konkursach. Były również filmiki ukazujące początki działania wolontariatu oraz nagrania uczniów o tym, jak praca w wolontariacie i pomoc Seniorom zmienia ludzi – wyzwala w nich chęć pomagania.

            Kolejnym punktem programu były konkursy, podczas których babcie i wnuki wykazywali się wzajemną wiedzą o sobie, swoich zainteresowaniach, ulubionych czynnościach.

            W związku z tym, że jest to okres przedświąteczny, nie zabrakło także konkursów dotyczących przepisów na potrawy wigilijne i powstał „Przepiśnik świąteczny”.

            Był czas na wspólne rozmowy, poczęstunek… Ostatnią godzinę spotkania seniorzy i młodzież spędzili przy grach planszowych – nie było chwili na nudę. Uczestnicy byli pochłonięci grami do tego stopnia, że nikt nie zauważył, iż czas przeznaczony na spotkanie dobiegł końca.

            Wspólnie spędzone popołudnie było czasem radości, serdeczności
            i wzajemnej życzliwości. Dla naszych wolontariuszy to jedno z ważniejszych działań wychowawczych, bo podkreśla niezwykle istotną rolę seniorów w społeczeństwie. To osoby starsze przekazują młodszym pokoleniom swoją mądrość, a ukochana babcia czy dziadek to dla wnucząt najlepszy przyjaciel i nauczyciel.

            Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten dzień z Wami – Drodzy Seniorzy. Dziękujemy za przybycie.

            Opracowała

            Anna Ornowska - Bartnicka

          • Projekt "Od grosika do złotówki"

          •       Uczniowie klasy II z wychowawcą - Katarzyną Wróbel będą uczestniczyć w projekcie z zakresu edukacji finansowej ,,Od grosika do złotówki” pod honorowym patronatem Ministerstwa Finansów. Jego celem jest nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu oraz oszczędzaniu. Realizacja projektu potrwa 10 miesięcy (od stycznia do czerwca oraz od września do grudnia 2020r.)

             

          • Wycieczka Mikołajkowa

          •        6 grudnia uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej sprawili sobie wyjątkowy prezent mikołajkowy – odwiedzili Family Park w Bydgoszczy. Przygoda rozpoczęła się w pracowni Profesora Ciekawskiego, gdzie jego asystentka zaprezentowała wiele ciekawych eksperymentów chemicznych. Uczniowie mogli  obserwować  doświadczenia z  helem czy ciekłym azotem. Następnie przenieśliśmy się do krainy zabaw, gdzie czekały trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, małpi  gaj i ścianka wspinaczkowa. Poza tym można było pograć w kręgle i pojeździć samochodzikiem. Wielką frajdę sprawiły także zabawy z animatorami oraz  tańce z samym Świętym Mikołajem, który przybył z wizytą aż z Laponii.  Tegoroczne mikołajki były wyjątkowo udane, wszyscy uczniowie wrócili do domów pełni pozytywnych wrażeń.

             

            opracowała: Agnieszka Osińska

        • Zapobiegajmy pożarom
          • Zapobiegajmy pożarom

          • „Zapobiegajmy Pożarom”  to Gminny Konkurs Plastyczny, do którego po raz kolejny  przystąpili uczniowie naszej szkoły. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk. Uczniowie klas 1-3 oraz 4-7 jak co roku z pasją pracowali nad przygotowaniem wielu wspaniałych prac, których tematem był udział jednostek straży pożarnej w akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz ich działalność prewencyjna, jak również historia pożarnictwa. Najlepsze prace etapu szkolnego konkursu zostały zakwalifikowane do etapu gminnego. Mamy nadzieję, że zostaną docenione i nagrodzone. Trzymamy kciuki !

              Opracowała: Anna Szczepańska

        • SZKOLNY WOLONTARIAT CZYTA PRZEDSZKOLAKOM…
          • SZKOLNY WOLONTARIAT CZYTA PRZEDSZKOLAKOM…

          •        Od października, w ramach popularyzacji czytelnictwa i jego promowania w szkole, członkowie Szkolnego Wolontariatu uczestniczą w akcji czytania przedszkolakom. Co dwa tygodnie czytają dzieciom ciekawe książeczki – bajki, baśnie, opowiadania, a następnie „egzaminują” maluchy z wysłuchanego tekstu.

        • Zebranie z rodzicami
          • Zebranie z rodzicami

          •          21 listopada w szkole odbyło się zebranie z rodzicami, podczas którego gościliśmy psychologa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brodnicy – p. Waldemara Piętę. Rodzice i nauczyciele mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat: „Uzależnienie dzieci i młodzieży od smartfonów, telefonów, komputera czy Internetu”. Pan psycholog, poprzez prezentację multimedialną, w bardzo przystępny sposób opowiedział o zagrożeniach w sieci, omówił przyczyny i konsekwencje uzależnień, przedstawił aktualne statystyki. Prelekcja była bardzo ciekawa i mamy nadzieję na dalszą współpracę z poradnią.

             

            Opracowała

            Anna Ornowska-Bartnicka