• Jasełka

• Przed świętami odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe pod tytułem: "Góralscy kolędnicy". Było nam bardzo miło gościć w murach naszej szkoły Wójta Gminy Świedziebnia Pana Szymona Zalewskiego, Księdza Proboszcza Jerzego Wielechowskiego i przedstawicieli Rady Rodziców. Gośćmi szczególnymi byli Państwo Justyna i Dariusz Brzóska ze swoim Dzieciątkiem. W jasełkach wzięli udział wszyscy uczniowie. Dzieci z klasy 2, 3 i 4 wcielili się w rolę postaci biblijnych oraz góralek i górali. Odbyło się również wspólne kolędowanie, każda z klas śpiewała kolędę. Emilia Brzóska pięknie zaśpiewała: " Oj maluśki, maluśki ..." Przedszkolaki radośnie i energicznie zatańczyły dla Nowonarodzonego.

• Program Ministra Finansów "Lekcje o finansach"

• Na przełomie listopada i grudnia 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w Programie Ministra Finansów „Lekcje o finansach”.

W ramach programu przeprowadziliśmy kilka lekcji z zakresu szeroko rozumianych finansów. Były to głównie zajęcia warsztatowe na niżej podane tematy:

Podstawy inwestowania; Rola i cel pieniędzy w naszym życiu; Oszustwa i nadużycia finansowe; Idziemy na zakupy; Pieniądze i waluty – rola i cel pieniędzy; Planowanie budżetu osobistego.

Celem zajęć było między innymi rozwijanie umiejętności identyfikowania produktów inwestycyjnych (akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne), określania funkcji pieniądza, stosowania prostych zabezpieczeń w celu uniknięcia oszustwa finansowego, itp. Podczas spotkań uczniowie prowadzili dyskusje, wykonywali plakaty, przeprowadzali wywiady, grali w gry edukacyjne, m.in. w „Monopol”, „Finansiaki”, „Eurobiznes”, „Biznes”; pracowali w parach i grupach.

Edukacja finansowa niewątpliwie przyczyniła się do wzrostu kompetencji finansowych, które obecnie są jednymi z podstawowych kompetencji życiowych.

Oprócz tego uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych: jednodniowej do Gdańska i dwudniowej do Warszawy. Wyjazdy miały na celu poszerzenie wiedzy z zakresu finansów, w tym poznanie działalności oraz misji instytucji publicznych działających w obszarze finansów.

I tak, w Warszawie uczniowie zwiedzili Ministerstwo Finansów - budynek jednego  z najważniejszych urzędów administracji rządowej, który zajmuje się obsługą Ministra Finansów do spraw budżetu państwa, finansów publicznych oraz rynków finansowych.

Wzięli również udział w bardzo ciekawej lekcji na temat kompetencji Ministerstwa Finansów i poszczególnych ministrów. Obejrzeli interesującą prezentację na temat budżetu, dochodów, wydatków; mieli okazję podyskutować o podatkach; odczytywali paragony.

Uczniowie poznali także najważniejszą część polskiego rynku kapitałowego, w której handluje się dopuszczonymi do publicznego obrotu papierami wartościowymi, czyli Giełdę Papierów Wartościowych. Zapoznali się z historią giełdy, dowiedzieli się o instrumentach finansowych występujących na giełdzie, akcjach, obligacjach, itp.

Dodatkowo byli świadkami debiutu Firmy Budowlanej Muraton

W Gdańsku uczniowie zwiedzili Izbę Administracji Skarbowej, która nadzoruje zadania wykonywane przez urzędy skarbowe i urząd celno-skarbowy. Obejrzeli interesującą prezentację na temat rodzaju podatków i tego, co jest z nich finansowane oraz kto i jakie podatki płaci.

Połączenie zajęć lekcyjnych z wycieczką było bardzo atrakcyjnym i skutecznym sposobem zainteresowania uczniów tematyką finansów.

Podjęte działania edukacyjne miały na celu nie tylko dostarczenie wiedzy, ale również rozwinięcie umiejętności praktycznych, w tym myślenia analitycznego, związanych z finansami, zachęcanie  uczniów do podejmowania świadomych decyzji finansowych i dawanie im narzędzi, które będą przydatne w przyszłości.