• Gazetka szkolna marzec/kwiecień 2020
          • Gazetka szkolna marzec/kwiecień 2020

          •         Witamy wszystkich czytelników w kolejnym numerze naszego pisemka, tym razem wydanym w wersji online. Kochani! Przed nami majówka, która ze względu na obecną sytuację będzie inna niż zwykle. Nie znaczy to wcale, że musi być nieciekawa. Co można robić podczas majówki w czasie epidemii, piszemy na kolejnej stronie. Zachęcamy również do przeczytania i obejrzenia innych artykułów.

            REDAKCJA

        • Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców
          • Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców

          • W obecnym czasie nauki online przekonujemy się osobiście o korzyściach płynących z i Internetu. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie. W celach przypomnienia podstawowych zasad korzystania z Internetu, zapraszamy rodziców do udziału w bezpłatnym kursie przygotowanym przez Fundację Orange.Kurs jest podzielony na 5 wyzwań, odpowiadających poszczególnym zakresom tematycznym:1. Podstawa bezpieczeństwa w Internecie.2. Szkodliwe treści.3. Serwisy społecznościowe i ochrona prywatności.4. Relacje w sieci i cyberprzemoc.5. Zakupy online i nadużywanie Internetu.

            https://fundacja.orange.pl/kurs/

          • Komunikat w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

          •  

            Szanowni Państwo

            Dyrektorzy publicznych szkół

            podstawowych i ponadpodstawowych

             

            Informuję, że rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia  20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 z późn.zm.) wprowadza zmiany w odniesieniu do postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych, publicznych szkół policealnych, publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół dla dorosłych:

            1. Zgodnie z § 11b ust. 2  ww. rozporządzenia postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, z wyjątkiem publicznych szkół policealnych, publicznych branżowych szkół II stopnia oraz publicznych szkół dla dorosłych, będzie przeprowadzane w nowych terminach określonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów są podawane do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

            2. Zgodnie z § 11b ust. 3 ww. rozporządzenia  w przypadku postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 na semestr pierwszy klas I publicznych szkół policealnych, publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół dla dorosłych właściwi kuratorzy oświaty określą nowe terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów.

             

             

            Marek Gralik

            Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty

          • Święto Konstytucji 3-go Maja

          • W tym roku szkolnym nie możemy uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 Maja w murach naszej szkoły. Niemniej jednak klasa V wraz z wychowawcą mają zaszczyt zaprosić wszystkich do udziału w “zdalnym apelu” pieczołowicie przygotowanym przez uczennice i uczniów naszej klasy oraz kilku kolegów i koleżanek klas starszych. Zapraszamy serdecznie ! Sprawdźcie, proszę, co się kryje pod pulsującymi ikonkami !!

          • Informator dla uczniów klas 8

          • Informator dotyczący dalszej ścieżki kształcenia dla uczniów klas 8 szkoły podstawowej.

            Drodzy Uczniowie, przesyłamy Wam prezentację dotyczącą możliwości dalszego kształcenia po szkole podstawowej.

          • KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ

          • Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

             

            W okresie od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. Szkoła Podstawowa w Janowie jest zamknięta.

             

            W tym czasie organizujemy kształcenie na odległość według następujących zasad:

             

            1. Wszystkie materiały edukacyjne przygotowywane przez nauczycieli będą udostępniane
            w zakładce E – lekcje na stronie internetowej szkoły sp-janowo.edupage.org

             

            2. Od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. dla klas IV-VIII obowiązuje nowy E-plan, udostępniony na stronie szkoły w zakładce E-lekcje – klasa np. IV. Uczniowie klas I – III realizują edukacje wczesnoszkolną, język angielski i religię zgodnie z dotychczasowym rozkładem zajęć.

             

            3. Każdego dnia nauki szkolnej, do godziny 9.00, w zakładce E-lekcje pojawią się materiały do nauki w domu.

             

            4. Każdy nauczyciel na pierwszych zajęciach przedstawi uczniom zasady pracy na odległość oraz zmiany jakich dokonał w przedmiotowych zasadach oceniania odnośnie oceny postępów w nauce oraz sposobu weryfikacji wiedzy i umiejętności.

             

            5. Komunikatory typu Messenger i aplikacja Classroom służą do potwierdzenia zapoznania się ucznia ze wskazanym materiałem i dają podstawę do oceny jego pracy.

             

            6. Z każdym nauczycielem można komunikować się za pomocą poczty elektronicznej oraz aplikacji Massenger i Classroom

             

            Adres poczty według wzoru  imienazwisko@sp-janowo.edupage.org

             

            7. Wszystkie problemy związane z organizacją pracy należy zgłaszać do Dyrektora Szkoły

            tel. 884 910 781                                      e-mail anetakilinska@sp-janowo.edupage.org

             

            8. Przypominam, że to nie czas wakacji. Apeluję o pozostanie w domach i korzystanie z oferty edukacyjnej przygotowanej przez nauczycieli przedmiotów, pedagoga i biblioteki szkolnej.

            Od 25 marca nauka na odległość jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów.

             

            9. Zachęcam do wchodzenia na stronę internetowa naszej szkoły sp-janowo.edupage.org oraz śledzenia naszego profilu na Facebooku. Tam zamieszczamy wszystkie bieżące informacje oraz wskazówki dla uczniów i rodziców, jak poradzić sobie w tym trudnym czasie.

             

             

            10. Wszystkie problemy związane z organizacją pracy należy zgłaszać do Dyrektora Szkoły

            tel. 884 910 781                                      e-mail anetakilinska@sp-janowo.edupage.org

             

             

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie

                                                                                          Aneta Kilińska

          • Szanowni Państwo!

          •    Zgodnie §8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 433)
            z dniem 16 marca 2020 r. do odwołania
            ulega zawieszeniu bezpośrednie przyjmowanie interesantów w Szkole Podstawowej w Janowie.

               Wszystkie bieżące, pilne sprawy można załatwiać drogą elektroniczną (sp.janowo@op.pl),  listownie lub telefonicznie: 884 910 781 lub 884 910 769.

          • Darmowa pomoc psychoterapeutów

          • Koronawirus. Darmowa pomoc psychoterapeutów

            Psychoterapeuci Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej gotowi są udzielić bezpłatnego telefonicznego wsparcia psychologicznego w czasie kryzysu epidemiologicznego. Pomoc dostępna jest dla wszystkich osób.

            Aby skorzystać z bezpłatnych konsultacji prosimy: 

            1. Wybrać terapeutę.2. Sprawdzić dzień i godzinę kiedy jest on do dyspozycji. 3. Wysłać sms z prośbą o umówienie się.4. Uzyskać potwierdzenie.

            Oto lista psychoterapeutów, którzy oferują darmową pomoc terapeuty w czasie pandemii koronawirusa i walki z epidemią choroby COVID-19: 

            Materiały

            Lista psychoterapeutówlista​_psychoterapeutów.pdf 0.22MB

          • Rekrutacja

          •         W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021 wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wniosek o przyjęcie zostały zakwalifikowane. Jednocześnie informujemy, że wszystkie dzieci, których rodzice złożyli potwierdzenie woli przyjęcia, zostały przyjęte.

          • Konkurs na dekorację świąteczną

          •     Tuż przed zawieszeniem zajęć w szkołach nasi uczniowie  przygotowali przepiękne prace na Szkolny  Konkurs Na Dekorację Świąteczną. Wszystkie te dzieła prezentowaliśmy w jednym z wcześniejszych postów. Można je obejrzeć tutaj    

            https://www.facebook.com/112678656790900/posts/225100225548742/ 

                Dzisiaj nadszedł czas rozstrzygnięć. Nie możemy Was, Kochane Dzieci dzisiaj nagrodzić, ale możemy zdradzić, które prace zwyciężyły.

            Klasy 1-3 :

            1. miejsce -  Kinga Wiśniewska kl.I

            2. miejsce -  Nikola Bąkowska kl. I

            3. miejsce - Jagoda Szczutowska kl. III

            Klasy 4-7:

            1. miejsce -  Oliwia Bąkowska kl. V

            2. miejsce - Bartosz Wiśniewski kl.V

            3. miejsce - Martyna Sarnowska kl. V

                  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, wkład pracy i przepiękne jej efekty a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych. Na zdjęciach zwycięskie prace- najpiękniejsze wytwory waszych starań.

            Gratulujemy !!

          • Drogi Rodzicu !

          • Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę, Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.


            Link do filmu:
            https://www.youtube.com/watch?v=HxbYRBAKs7U&feature=youtu.be


            Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.


            Link do materiałów:
            https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

        • Kujawsko-Pomorską e-Szkoła
          • Kujawsko-Pomorską e-Szkoła

          • Szanowni Państwo,

             

            Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów uruchomia dziś Kujawsko-Pomorską e-Szkołę.

            e- Szkoła rusza w poniedziałek o godz. 12.00 i będzie nadawać zajęcia dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.  

             

            Od 17.03.2020 r. od godz. 9:00 przygotowano lekcje online dla klas 8 szkół podstawowych.

            Wykłady, pokazy, warsztaty – z przerwami na pytania i dyskusję będą prowadzone z następujących przedmiotów:

            - język polski,

            - matematyka,

            - język angielski.

             

            Docelowo chcielibyśmy wprowadzić zajęcia z wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole podstawowej.

            Program zajęć przygotowują wspólnie wszystkie kujawsko-pomorskie centra edukacji nauczycieli, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści.

            Startujemy z lekcjami dla ósmoklasistów i maturzystów, bo to oni mogliby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół.

            Program szkoły będziemy rozwijać o zajęcia dla kolejnych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym liceów i szkół zawodowych oraz branżowych.

             

            Lekcje będą prezentowane na żywo na kanale You tube

            Wystarczy kliknąć na baner na stronie https://edupolis.pl/ lub www.kujawsko-pomorskie.pl    

             

             

             

             

            Uprzejmie proszę o przekazanie powyższej informacji wszystkim uczniom w Państwa placówce, wykorzystując do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami.

             

            W razie wszelkich pytań proszę o kontakt z Panią Agatą Niedźwiecką tel. 571 293 082 lub Panem Jarosławem Przybyłem 784 952 061 pracownikami Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

             

            Z poważaniem

            Czesław Ficner

            Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji

            Urząd Marszałkowski w Toruniu

        • Dzieci uczą rodziców w domu!
          • Dzieci uczą rodziców w domu!

          •       W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

                 Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz  4 zadania do wykonania.  By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

             

            Materiały można pobrać pod adresem:

            https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

             

          • Materiały edukacyjne

          • Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

             

            1. epodreczniki.pl
            2. Portal wiedzy dla nauczycieli
            3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
            4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
            5. Portal lektury.gov.pl
            6. Strona Centrum Nauki Kopernik
            7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
            8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
            9. Serwis Ninateka
            10. Serwis Muzykoteka Szkolna
            11. Biblioteka Cyfrowa Polona
            12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
            13. Serwis Telewizji Polskiej
            14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

             

            Epodreczniki.pl
            https://epodreczniki.pl/

            To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

             

            Materiały dostępne na platformie są:

            • bezpłatne,
            • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
            • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
            • dostępne z  różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
            • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

             

            Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

            • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
            • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
            • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

             

            Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

             

            Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.

            Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

             

            Portal Scholaris
            http://www.scholaris.pl/

            To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

             

            Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

             

            Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z  wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

             

            Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych www.cke.gov.pl

            Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

             

            Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

            Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:

             

            Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
            http://wlaczpolske.pl

            Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.

             

            Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski. 

             

            Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce. 

             

             

             

             

             

            Portal lektury.gov.pl
            https://lektury.gov.pl/

            To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
            i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

             

            Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/

            Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

             

            Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1 

            Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

             

            Serwis IPN Przystanek historia

            https://przystanekhistoria.pl

            Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

             

            Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe. 

             

            Strona Krajowego Biura programu eTwinning
            https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracje

            Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.

             

            Serwis Ninateka
            https://ninateka.pl/edu

            To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

             

            Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

             

            Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

             

            Serwis Muzykoteka Szkolna
            http://www.muzykotekaszkolna.pl/

            Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

             

            W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

             

            Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju  Edukacji
            www.bc.ore.edu.pl

            Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

             

             

             

            Biblioteka Cyfrowa Polona
            www.polona.pl

            Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

             

            W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

             

            Serwis Telewizji Polskiej
            https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-

             

            Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

             

            Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

             

            Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

             

            W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.

             

             

             

             

            Serwis Polskie Radio Dzieciom
            www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

            To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

             

            Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.

             

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

          • Biblioteka Szkolna

          • W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z  koronawirusem o 12 marca do 25 marca 2020 roku  Biblioteka Szkolna będzie zamknięta dla czytelników.
            Nie będzie możliwości wypożyczania i zwracania książek.

             

             

            Strona Internetowa Wolne Lektury to podstawowe źródło lektur szkolnych w formie cyfrowej dla całego systemu edukacji. W wyniku zamknięcia szkół i bibliotek Wolne Lektury stały się kluczowym zasobem dla uczniów i nauczycieli, których sytuacja zmusiła do pracy zdalnej, przez internet.

            Adres strony:

            https://wolnelektury.pl/

        • KOMUNIKAT KORONAWIRUS
          • KOMUNIKAT KORONAWIRUS

          • ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLACH, SZKOŁACH
            I PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH


            Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


            1. 12 i 13 marca 2020 r. (czwartek i piątek) nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Przywóz i odwóz zapewniony.
            2. od poniedziałku 16 marca do 25 marca uczniowie nie przychodzą do szkoły i oddziału przedszkolnego
            3. na stronie internetowej szkoły sp.janowo@edupage.org w zakładce Uczniowie i rodzice pojawią się materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy w domu
            4. nie organizujemy wyjazdu ze szkoły na rekolekcje 


            http://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach



        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          •  

            W tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nasze działania skupiły się na eliminowaniu błędów językowych, które  pojawiają się  najczęściej. W tym celu przygotowaliśmy tablice informacyjne, a także oglądaliśmy krótki film dotyczący poprawności językowej. Aby właściwe formy wyrazów ( takich jak: wziąć, włączać czy poszedłem) mocno zapadły  w pamięć, uczniowie wypisali je na swoich koszulkach. W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego został także przeprowadzony konkurs ortograficzny dla uczniów klas 5-8.

            Mamy nadzieję, że ten dzień wpłynie na poprawność naszych wypowiedzi!

                                                          

                                                                 opracowały: Anna Ornowska-Bartnicka

                                                                                          Agnieszka Osińska

        • Walentynki
          • Walentynki

          • W Dniu św. Walentego w naszej szkole – jak co roku – działała POCZTA WALENTYNKOWA. Wybraliśmy także Walentynkę i Walentego Roku 2020. Ponadto spośród wielu własnoręcznie wykonanych kartek wyróżniono kilka najpiękniejszych.