REKRUTACJA
Tydzień Mózgu
W naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Mózgu. Przez kilka dni poznawaliśmy tajniki tego niezwykłego organu. Dowiedzieliśmy się, jak działa i jak go wspierać. Podczas zajęć ćwiczyliśmy kreatywność i pobudzaliśmy nasze mózgi do działania.
Teraz już wiemy, co im pomaga, a co wpływa niekorzystnie.
Pasowanie na czytelnika
Dziś w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników. Uroczystość poprzedziła lekcja biblioteczna, podczas której uczniowie zgłębili, między innymi, tajniki regulaminu biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki. Mali czytelnicy złożyli przyrzeczenie, otrzymali dyplomy, książki i zakładki do książek oraz "List Pani Ireny Koźmińskiej do rodziców".
Gratulujemy i zapraszamy do biblioteki!
Dzień Pizzy
Z okazji przypadającego w lutym Dnia Pizzy, nasze przedszkolaki pojechały na wycieczkę do pizzerii COBA w Brodnicy. Dzieci, wybierając ulubione dodatki, tworzyły własne kompozycje smakowe, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcję. Po zajęciach kulinarnych poszliśmy do Brodnickiego Domu Kultury, gdzie Motylki i Pszczółki obejrzały bajkę.
Dzień Dinozaura
Nasze przedszkolaki świętowały "Dzień Dinozaura "🦕🦖🦕. Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się, jak żyły dinozaury, jak wyglądały i kim jest paleontolog. Przedszkolaki przeprowadziły eksperyment z wulkanem oraz zamieniły się w odkrywców, którzy poszukiwali w piasku szczątków dinozaurów.Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i tajemniczy świat!🦖
Pokaz historyczny
Dziś, 21 lutego w naszej szkole odbył się bardzo ciekawy pokaz historyczny na temat powstania warszawskiego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego nasi uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach językowych.Gry i zabawy pomogły utrwalić uczniom zasady pisowni, znaczenia związków frazeologicznych,a także przypomniały,jak ważna jest dbałość o poprawną polszczyznę.
mLegitymacja
Charytatywny Turniej Siatkówki
8 lutego br drużyna JANOWO brała udział w Charytatywnym Turnieju Siatkówki. W skład zespołu weszli rodzice naszych uczniów, absolwenci szkoły oraz nauczyciele. Graliśmy z sercem i zapałem. I szło nam całkiem nieźle! Ale nie wyniki były najważniejsze, ale szczytny cel! Graliśmy, aby pomóc dzieciom z naszej gminy. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego fantastycznego przedsięwzięcia.
Rekrutacja na rok szkolny 2025/2026
GRUDNIOWE AKCJE CHARYTATYWNE
W grudniu Szkolny Wolontariat zorganizował trzy akcje charytatywne:
- MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST I CIASTECZEK
- KIERMASZ KARTEK BOŻONARODZENIOWYCH
- KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH
Zebrane pieniądze przeznaczymy na pomoc w rehabilitacji i leczeniu potrzebujących uczniów należących do naszej szkoły.
Składamy podziękowanie za pomoc w organizacji kiermaszów przewodniczącej Rady Rodziców p. E. Mianeckiej oraz zaangażowanym Rodzicom, którzy wspomogli kiermasz, piekąc pyszne ciasta.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, którzy biorąc udział w kiermaszach, dołożyli swoją cegiełkę do naszego szczytnego celu.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy”
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii, która promuje bezpieczeństwo i rozwój dzieci „Dzieciństwo bez przemocy”. To wyraz naszego sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci oraz promowanie rozwiązań sprzyjających bezpiecznemu dzieciństwu.
Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat wspiera dzieci, chroniąc je przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym.
Fundacja zapewnia pomoc psychologiczną i prawną, wspiera dzieci oraz ich opiekunów, a także uczy dorosłych, jak mądrze reagować na wszelkie formy przemocy wobec dzieci. Zachęca rodziców do wychowywania dzieci z miłością i szacunkiem oraz wpływa na polskie prawo, by lepiej chronić interesy dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy – to hasło przewodnie tej kampanii, z którym całkowicie się utożsamiamy.
W ramach kampanii uczniowie uczestniczyli w webinarach i lekcjach online dotyczących hejtu, przemocy, relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Z oferty webinarów skorzystali również Nauczyciele i Rodzice.
Dzień Wolontariusza
Tradycyjnie 5 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Wolontariusza.
To wyjątkowy dzień, który Wolontariusze spędzają razem z Seniorami – swoimi Babciami i Dziadkami.
Podczas spotkania młodzież zaprezentowała swe aktorskie dusze w skeczu „Odlotowa Rodzina Ziemniaków”; maluchy recytowały wiersze. Wolontariusze dawali Seniorom „złote rady”, jak być wiecznie młodym i pięknym.
Nie zabrakło tańców, zabaw integracyjnych; były konkursy, zdjęcia, rozmowy, poczęstunek…
Dzień Wolontariusza przebiegał w niezwykłej atmosferze. O Seniorach pamiętali nie tylko Wolontariusze, ale również Mikołaj, który pojawił się z cukierkami.
Seniorzy wzięli udział w kiermaszu charytatywnym, kupując wykonane w szkole ozdoby świąteczne.
To był dzień pełen wrażeń.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – dzień, w którym uwaga wszystkich ludzi skierowana jest na DZIECI I ICH PRAWA.
Podobnie jak w latach poprzednich, zgłosiliśmy naszą szkołę do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
Cała społeczność szkolna ubiera się tego dnia na niebiesko jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.
Na korytarzach znajdują się tablice informacyjne na temat PRAW DZIECI. Członkowie Szkolnego Wolontariatu przygotowują plakaty i rysunki dotyczące praw.
Wszyscy uczniowie uczestniczą w zajęciach warsztatowych z pedagogiem i opiekunem Samorządu Uczniowskiego.
Podczas lekcji dzieci i młodzież dyskutują o prawach dzieci na całym świecie, oglądają prezentacje, rozwiązują zadania w parach, grupach, wykonują ćwiczenia i zabawy ruchowe. Jest to czas pełnego zaangażowania uczniów i prowadzących.
KAMPANIA SPOŁECZNA „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE” Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI
W dniach 14 - 21 października 2024 r., jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI.
Na korytarzu pojawiła się tablica informacyjna na temat założeń i celów kampanii, a także plakaty i rysunki przedstawiające osoby niewidome. Prace zostały wykonane przez uczniów młodszych i starszych klas oraz członków Szkolnego Wolontariatu.
Uczniowie mogli zapoznać się z listem Adama i alfabetem Braille’a. W niektórych klasach odbyły się zajęcia z wychowawcami lub pedagogiem. Dzieci wysłuchały listu niewidomego Adama, usłyszały informacje na temat Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy, obejrzały filmiki promujące kampanię, film „Opowieść o błękitnym psie”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję wcielać się w sytuację osób niewidomych, wykonując szereg różnych czynności z zamkniętymi oczami; starsi uczniowie próbowali pisać i czytać za pomocą alfabetu Braille’a. Poruszano tematykę niepełnosprawności i tolerancji.
Uważam, że Międzynarodowy Dzień Białej Laski jest bardzo potrzebny, by przypominać uczniom o istnieniu osób niepełnosprawnych, niewidomych; uwrażliwiać społeczeństwo, służyć pomocą, być otwartym i empatycznym.
Dzięki akcji, jako członkowie społeczności, mamy także okazję do refleksji nad naszym zachowaniem względem osób z naszego otoczenia.
Życzenia świąteczne
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Udział w tym wydarzeniu wzięły klasy od III do VIII. Uczniowie rozwiązywali różne zadania, grali w gry. Chętnie ze sobą rywalizowali, a atmosfera była bardzo miła.
Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania
8 listopada 2024 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jest źródłem energii potrzebnej nam do prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest, by było odpowiednio skomponowane. Dlatego też w tym dniu uczniowie klas 1-3 w czasie zajęć z wychowawcami przygotowali dla siebie zdrowe śniadanie.
Warsztaty Kopernikańskie
W dniach 25-26 września uczniowie klas 1-5 uczestniczyli w "Warsztatach Kopernikańskich" w Przysieku. Dzieci zwiedziły Młyn Wiedzy, odbyły warsztaty w Muzeum Piernika, odbyły prelekcję o niebie gwiaździstym, które obserwował Mikołaj Kopernik oraz obejrzały multimedialne widowisko na wielkim sferycznym ekranie.
Narodowe Czytanie
Akcja Narodowego Czytania została zapoczątkowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2023 roku czytaliśmy powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W tym roku przyszła kolej na dramat "Kordian" Juliusza Słowackiego.Kordian to imię tytułowego bohatera.W akcie pierwszym dramatu przedstawiony jest on jako piętnastoletni chłopiec,który rozmyśla nad sensem istnienia,przeżywa trudną miłość do starszej od siebie Laury,która nie odwzajemnia jego uczuć.Kolejne sceny aktu drugiego pokazują dojrzewanie bohatera.Chce on stać się człowiekiem czynu,robić wielkie rzeczy. Wygłasza słynny monolog na szczycie góry Mont Blanc.Fragment słynnej improwizacji został przeczytany przez uczennicę klasy ósmej,Wiktorię Brejnę.Uczniowie klas IV-VIII na pamiątkę akcji Narodowe Czytanie 2024 otrzymali pieczątkę w swoich zeszytach.
Archiwum Aktualności