Regulamin X Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Obcojęzycznej dla Szkół Podstawowych
Aktualności
KONKURS RECYTATORSKI
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
W tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nasze działania skupiły się na eliminowaniu błędów językowych, które pojawiają się najczęściej. W tym celu przygotowaliśmy tablice informacyjne, a także oglądaliśmy krótki film dotyczący poprawności językowej. Aby właściwe formy wyrazów ( takich jak: wziąć, włączać czy poszedłem) mocno zapadły w pamięć, uczniowie wypisali je na swoich koszulkach. W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego został także przeprowadzony konkurs ortograficzny dla uczniów klas 5-8.
Mamy nadzieję, że ten dzień wpłynie na poprawność naszych wypowiedzi!
opracowały: Anna Ornowska-Bartnicka
Agnieszka Osińska
Walentynki
W Dniu św. Walentego w naszej szkole – jak co roku – działała POCZTA WALENTYNKOWA. Wybraliśmy także Walentynkę i Walentego Roku 2020. Ponadto spośród wielu własnoręcznie wykonanych kartek wyróżniono kilka najpiękniejszych.
PAMIĘTAMY, PANIE DYREKTORZE…
10 lutego 2020 r. uczciliśmy pierwszą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Szymańskiego - wieloletniego Dyrektora naszej szkoły. Cała społeczność szkolna wzięła udział we mszy świętej odprawionej w tej intencji w Kościele Parafialnym w Świedziebni, a także złożyła kwiaty i znicze na cmentarzu.
Pan Dyrektor zawsze pozostanie w naszej pamięci…
Zabawa choinkowa
Do naszej szkolnej tradycji należy organizacja Zabawy Choinkowej. W tym roku odbyła się ona 25 stycznia. Samorząd Uczniowski zadbał o odpowiedni wystrój sali, przygotował i poprowadził konkursy dla uczniów. Pani Dyrektor razem ze świętym Mikołajem, który tego dnia odwiedził Janowo, rozdała wszystkim dzieciom paczki świąteczne. Podczas imprezy mona było skosztować różnorodnych smakołyków przygotowanych przez Mamy z Rady Rodziców. Zabawa była wspaniała. Uczniowie, rodzice i nauczyciele spędzili wspólnie bardzo miły wieczór…
Święto Babci i Dziadka
23 stycznia uczniowie klas I - III gościli na wspólnej uroczystości szkolnej swoje babcie i swoich dziadków. Z tej okazji zaprezentowali montaż słowno - muzyczno - taneczny. Były wiersze, scenki humorystyczne, wesołe piosenki oraz taniec. Nie obyło się także bez życzeń, całusów i wręczenia własnoręcznie wykonanych przez dzieci upominków. Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie żegnali się ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych dni oraz dumy ze swoich wnuków!
Opracowała:
K. Wróbel
Pan Grosik zawitał do drugoklasistów
W styczniu uczniowie klasy II pod kierunkiem swojej wychowawczyni rozpoczęli realizację projektu z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa ,,Od Grosika do złotówki”. Dzieci wybrały się na planetę Grosik, gdzie poznały m. in. pojęcia: awers, rewers, nominał, bilon, mennica. Doskonaliły rozpoznawanie i przeliczanie pieniędzy. Dowiedziały się, jak one powstają oraz poznały sposoby ich zabezpieczania. Rodzice drugoklasistów włączyli się w realizację zadań, przeprowadzając rozmowy ze swoimi dziećmi na temat: ,,Jak ważne są pieniądze w życiu rodziny oraz w jaki sposób je zabezpieczamy?” W lutym ,,lądujemy” na kolejnej planecie Galaktyki Finansów.
Opracowała:
K. Wróbel
Teatr w szkole
Nasi przedszkolacy oraz uczniowie klas I - IV uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. ,,Lepiej czytać niż klikać” w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego ,,Arena” z Białegostoku. Podczas oglądania zabawnego teatrzyku dzieci miały okazję utwierdzić się w przekonaniu, że lepiej czytać książki niż grać w gry komputerowe. Książka może przenieść ich w świat magii oraz rozbudzać wyobraźnię, a komputer zabiera tylko cenny czas i może szkodzić zdrowiu. Dziewczęta i chłopcy brali czynny udział w widowisku wychodząc na scenę do aktorów oraz odpowiadając na ich pytania. Spektakl bardzo podobał się młodym odbiorcom sztuki, czego dowodem były gromkie brawa.
Opracowała:
K. Wróbel
Pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki
W poniedziałek 20 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość Pasowania uczniów klasy I na czytelnika biblioteki. Pasowanie poprzedzone zostało krótka częścią artystyczną, którą przygotowało Koło Miłośników Książki. Po zapoznaniu dzieci z Regulaminem biblioteki i prośbami książki uczniowie złożyli przysięgę i zostali pasowani na czytelników biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia mali czytelnicy otrzymali książki (ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Świedziebni), barwne dyplomy i zakładki do książek.
Kampania społeczna CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Jak co roku, tak i w tym, kontynuujemy rozpoczętą przed laty akcję pod nazwą "Cała Polska czyta dzieciom". Dzieciom z „0” czytali uczestnicy Koła Miłośników Książki (Gęsicka Zuzanna, Hliwa Martyna, Kolczyńska Maja, Krauza Kinga, Szczutowska Zofia).
OGÓLNOPOLSKA AKCJA „RODACY BOHATEROM” ROK SZKOLNY 2019/2020
Członkowie Szkolnego Wolontariatu i inni chętni uczniowie naszej szkoły pod opieką pedagoga wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom”. Pomysłodawcą oraz głównym koordynatorem działań jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, natomiast na terenie Torunia i okolic akcję koordynuje fundacja Lex Lupus. Nasza szkoła zaangażowała się w akcję już nie po raz pierwszy.
Na przełomie listopada i grudnia podczas zajęć i spotkań z pedagogiem uczniowie wykonali około 100 kartek świątecznych z życzeniami dla Kombatantów. Podczas pracy panowała miła i świąteczna atmosfera.
Kartki przekazano wolontariuszom z Lex Lupus 9 stycznia. Stamtąd trafią do rodaków, którzy walczyli za naszą Ojczyznę a w chwili obecnej mieszkają na Kresach Wschodnich.
Opracowała
Anna Ornowska - Bartnicka
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY 2019/2020”
Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią przystąpiły w tym roku szkolnym do międzynarodowego projektu edukacyjnego: „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A we współpracy z CEBP 24.12, wydawcą miesięcznika „Bliżej Przedszkola”. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego w Kolbuszowej.
Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi w całej Polsce i za granicą.
To wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach, którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Nauczycielki przedszkola, rodzice i zaproszeni goście czytają przedszkolakom książki. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście Małego Pluszowego Misia.
Szkolne Jasełka
20 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się jasełka wigilijne. Wzięła w nich udział klasa piąta oraz inni
uczniowie: Marta Sarnowska, Patryk Chojnacki, Artur Gołkowski z klasy VI, Ania Aranowska z klasy VII,
Weronika Przybyłowska i Patryk Bilicki z klasy VIII. Najpierw aktorom udziela się przedwigilijna gorączka oraz
związany z nią pośpiech i spory. Ale pojawiają się też sceny biblijne np. zwiastowanie, nawiedzenie świętej
Elżbiety przez Maryję. Jest konflikt między psem i kotem oraz niezwykły sen dziadka. Trzej królowie po znakach
na niebie, dochodzą do wniosku, że dzieje się coś niezwykłego. Ostatecznie następuje zgoda a w rodzinnym
klimacie wszyscy dzielą się opłatkiem. Rodzi się Bóg, jest Maryja, Józef, przychodzą pasterze. Rodzina rozmawia o babci i dziadku Pana Jezusa. W jasełkach nie brakuje piosenek i pastorałek- dziękujemy za pomoc panu Karolowi Aranowskiemu.
Opracowała: Agnieszka Zielińska
Świąteczne pierniczki
„Coraz bliżej święta…”w dniu 19.12.2019r. przedszkolaki postanowiły samodzielnie upiec pierniczki na spotkanie Wigilijne, które miało się odbyć następnego dnia. Udało się to dzięki pomocy pani Marioli Wiśniewskiej, która zagniatała ciasto i rodzicom, którzy brali udział w zajęciu otwartym. Po prezentacji dotyczącej historii powstania pierników-wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej i tam zaczęła się „pierniczkowa zabawa”. Dzieci samodzielnie wałkowały ciasto i wykrawały pierniczki o różnorodnych kształtach przy pomocy foremek. Mamy czuwały nad właściwym umieszczaniu ich na blaszkach i pieczeniem. Po wystygnięciu przedszkolaki dekorowały pierniczki lukrem i kolorowymi posypkami. Samodzielne przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało a, że wyglądały bajkowo, więc trzeba było je posmakować! Wyszły pyszne!
Agata Anklewicz
PUBLICZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
6 grudnia 2019 r. wolontariusze z klasy VIII wzięli udział w kolejnej akcji charytatywnej - przedświątecznej zbiórce żywności Caritas pod hasłem: TAK! POMAGAM. Zbiórkę zorganizowano, jak co roku, na terenie 3 placówek handlowo–usługowych znajdujących się w miejscowości gminnej – Świedziebnia (Patron Groszek, Lewiatan oraz Top Market).
Uczniowie, podając ulotki, zachęcali klientów do zakupu dodatkowych artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia. Mieszkańcy Świedziebni, jak co roku, podeszli do zbiórki z otwartym sercem i bardzo chętnie dzielili się zakupionymi produktami, wrzucając je do specjalnych koszyków.
Z zebranych darów w świetlicy parafialnej przygotowano 30 paczek, które zostały przekazane potrzebującym z naszych okolic – w tym roku pomoc uzyskały osoby samotne i starsze.
Dobrze, że w tym przedświątecznym czasie myślimy o ludziach żyjących wokół nas i potrzebujących pomocy.
Pedagog szkolny i członkowie Szkolnego Wolontariatu składają podziękowanie wszystkim, którzy wsparli tę akcję.
Opracowała
Anna Ornowska-Bartnicka
„Mikołajkowa niespodzianka”
W dniu 3- grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały do Klubu Mini Disco w Brodnicy. Był to „prezent – niespodzianka” od św. Mikołaja i Rodziców.
Zabawa była super, ale najwięcej radości przyniosło dzieciom spotkanie z Mikołajem. Mikołaju dziękujemy!!!
Przedświąteczna zbiórka żywności w szkole
W listopadzie i grudniu uczniowie naszej szkoły, naśladując coroczną tradycję, wzięli udział w przedświątecznej zbiórce żywności. Zbiórkę zorganizowano na terenie szkoły – każdego dnia zachęcali do niej członkowie SZKOLNEGO WOLONTARIATU. Celem akcji było zebranie jak najwięcej żywności z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły przekazano na ręce opiekunów Brodnickiego Centrum Caritas, skąd w formie świątecznych paczek trafią do osób starszych i samotnych. Na uwagę zasługuje fakt, że w zbiórkę zaangażowały się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice.
Dyrektor Szkoły, pedagog i członkowie Szkolnego Wolontariatu składają podziękowanie wszystkim, którzy nie pozostali obojętni i wyciągnęli pomocną dłoń do osób potrzebujących. Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie dla naszych działań.
Opracowała
Anna Ornowska-Bartnicka
DZIEŃ WOLONTARIUSZA W NASZEJ SZKOLE
5 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Członkowie Szkolnego Wolontariatu postanowili spędzić ten dzień w sposób wyjątkowy – zapraszając seniorów. Nie zapominajmy, że to seniorzy kultywują w naszych domach stare zwyczaje, wzbogacają kulturę, niosą ciepło i zrozumienie. Niewątpliwie należy im się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia.
Ten dzień był świetną okazją, by przypomnieć o tym, jak bardzo potrzebne społeczeństwu są osoby starsze.
W spotkaniu uczestniczyły osoby starsze i samotne z okolicy oraz babcie i dziadkowie naszych wolontariuszy. Za organizację i przygotowanie spotkania były odpowiedzialne: Anna Ornowska-Bartnicka i Agnieszka Zielińska.
Po krótkim powitaniu uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy integracyjnej – podejmowali działania zmierzające do przeciwstawienia się „burzy i sztormom na morzu”. Zabawa miała na celu uświadomić wszystkim, że w grupie siła i razem możemy więcej.
W dalszej części, pedagog szkolny i jednocześnie opiekun Szkolnego Wolontariatu – p. Anna Ornowska-Bartnicka opowiedziała seniorom o działalności i funkcjonowaniu Szkolnego Wolontariatu. Następnie uczniowie przedstawili prezentację multimedialną na temat udziału naszych wolontariuszy w różnych akcjach szkolnych i pozaszkolnych, kampaniach społecznych i konkursach. Były również filmiki ukazujące początki działania wolontariatu oraz nagrania uczniów o tym, jak praca w wolontariacie i pomoc Seniorom zmienia ludzi – wyzwala w nich chęć pomagania.
Kolejnym punktem programu były konkursy, podczas których babcie i wnuki wykazywali się wzajemną wiedzą o sobie, swoich zainteresowaniach, ulubionych czynnościach.
W związku z tym, że jest to okres przedświąteczny, nie zabrakło także konkursów dotyczących przepisów na potrawy wigilijne i powstał „Przepiśnik świąteczny”.
Był czas na wspólne rozmowy, poczęstunek… Ostatnią godzinę spotkania seniorzy i młodzież spędzili przy grach planszowych – nie było chwili na nudę. Uczestnicy byli pochłonięci grami do tego stopnia, że nikt nie zauważył, iż czas przeznaczony na spotkanie dobiegł końca.
Wspólnie spędzone popołudnie było czasem radości, serdeczności
i wzajemnej życzliwości. Dla naszych wolontariuszy to jedno z ważniejszych działań wychowawczych, bo podkreśla niezwykle istotną rolę seniorów w społeczeństwie. To osoby starsze przekazują młodszym pokoleniom swoją mądrość, a ukochana babcia czy dziadek to dla wnucząt najlepszy przyjaciel i nauczyciel.Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten dzień z Wami – Drodzy Seniorzy. Dziękujemy za przybycie.
Opracowała
Anna Ornowska - Bartnicka
Projekt "Od grosika do złotówki"
Uczniowie klasy II z wychowawcą - Katarzyną Wróbel będą uczestniczyć w projekcie z zakresu edukacji finansowej ,,Od grosika do złotówki” pod honorowym patronatem Ministerstwa Finansów. Jego celem jest nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu oraz oszczędzaniu. Realizacja projektu potrwa 10 miesięcy (od stycznia do czerwca oraz od września do grudnia 2020r.)
Wycieczka Mikołajkowa
6 grudnia uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej sprawili sobie wyjątkowy prezent mikołajkowy – odwiedzili Family Park w Bydgoszczy. Przygoda rozpoczęła się w pracowni Profesora Ciekawskiego, gdzie jego asystentka zaprezentowała wiele ciekawych eksperymentów chemicznych. Uczniowie mogli obserwować doświadczenia z helem czy ciekłym azotem. Następnie przenieśliśmy się do krainy zabaw, gdzie czekały trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, małpi gaj i ścianka wspinaczkowa. Poza tym można było pograć w kręgle i pojeździć samochodzikiem. Wielką frajdę sprawiły także zabawy z animatorami oraz tańce z samym Świętym Mikołajem, który przybył z wizytą aż z Laponii. Tegoroczne mikołajki były wyjątkowo udane, wszyscy uczniowie wrócili do domów pełni pozytywnych wrażeń.
opracowała: Agnieszka Osińska
Archiwum Aktualności